top of page

                                                                                                                          Moskova’da bir alışveriş merkezinde yer alan                                                                                                                                  mağaza, bir tekstil markasının koleksiyonlarının                                                                                                                            sergilemesi ve satışı amacıyla tasarlandı.

 

       Denim kültürünün, günlük kullanımdan çıkıp gece hayatına da girmesi ve bu durumun ürün kalitesi ve çeşitliliğine yansıması, müşteri firmanın, mekanda karşılık bulmasını beklediği bir durumdu. Bu anlamda, kullanıcının, özel olarak üretilmiş bir mekanda, profesyonel bir markanın ürünleriyle karşılaşıyor olduğu algısının kuvvetlendirilmesi amaçlandı. Aynı zamanda, bu mağaza için oluşturulacak konseptin, firmanın seri mağazalarında da uygulanabilir olması, tasarımı etkileyen faktörlerdendi.

       Mekanın,  alışveriş merkezinde yer alan diğer mağazaların arasında, bireysel varlığını ve farklılığını bir bütünlük içerisinde ortaya koyması  ve kullanıcıyı içine alan davetkar bir duruş sağlaması amacıyla, cephe, iç alandan feda edilerek standart hizadan içeriye çekildi. Mağaza içinde farklı kotlar oluşturularak, hem gruplaşan ürünlerle ilgili zonlamalar, hem de konsepti destekleyen farklı perspektiflere olanak sağlayan noktalar oluşturulmuş oldu.

       Mekanın hem iç hem dış algısında dominant bir etkiye sahip olan denim duvarı, metal levhaların köşebentlerle sabitlenmesiyle üretildi ve bu sistemle koleksiyonların ayrıştırılması kolaylaşırken, denimin dinamik kimliğine endüstriyel bir arka plan oluşturulmuş oldu. Duvar uniteleri ve orta modüller hareketli olmalarının yanı sıra, farklı yüksekliklere adapte edilebilir olarak tasarlandı.  Bu sayede farklı büyüklüklerdeki ürünlerin sergilenmesine olanak veren, aynı zamanda farklı mağazalarda da uygulanabilir olan modüler bir sistem üretilmiş oldu.

Bulur Tekstil

Moskova Mağaza

KONUM

Moskova / Rusya

TARİH

2011

ALAN

200 m²

MÜSTERİ

Bulur Tekstil

FOTOGRAFÇI

Safak Emrence

TASARIM EKİBİ

Basak Emrence

Safak Emrence

bottom of page