top of page

                                                                                                                         Proje, bir tekstil firmasının genel merkez binası                                                                                                                             bünyesinde, ihracat departmanının kullanımı                                                                                                                                 amacıyla tasarlanmış olan mekan ve bu mekana                                                                                                                           hizmet eden bir karşılama-bekleme alanından                                                                                                                               oluşuyor.

       İhracat departmanı; yönetici ofisi, showroom ve operasyon ofisi olarak fonksiyonel anlamda birbirinden net biçimde ayrılan 3 ana gruptan oluşuyordu ve bu bölümlerin birbirleriyle görsel olarak ilişkili olup işitsel anlamda mahremiyetlerini koruyor olmaları gerekiyordu.

       Konsept, bu 3 ana işleve sahip, mevcut çeperlere ve zemine dokunmadan mekana yanyana yerleştirilen 3 şeffaf ana kutu ve bir ana aks üzerine kurgulandı. Bu aks, bina içindeki sirkülasyonun, ihracat departmanı içinde de kesintisiz olarak devam etmesini sağladı ve ihracat departmanına ait kutular bu aksa entegre edildi.

       Ana kutuların kendi içlerinde fonksiyonel olarak ayrışan alt bölümleri, farklı kotlardaki düzlemleri oluşturdu. Bu düzlemlerin, sirkülasyonun sürekliliğini sağlayacak ve görsel mahremiyet veya görünürlük taleplerini karşılayacak biçimde birbirleri ve diğer kutularla ilişki kurmasıyla birlikte, zemin kotu anlamında girişten itibaren yükselen bir dizilim ortaya çıktı. Böylece bağlayıcı aks, rampalaşarak ve kutuların içlerine sızarak, entegre durumu güçlendiren bir öğe haline geldi.

       Ana kutu çeperlerinde, malzeme olarak demir konstrüksiyon ve cam kullanıldı. Düzlemler ve rampanın ayrışan durumu, rampada ceviz lamine ahşap parke ve düzlemlerde beyaz poliüretan olarak malzemelere yansıdı.

       Karşılama ve bekleme alanında ise, kısa süreli toplantı ve etkinlikler için aynı zamanda firma çalışanları ve konuklar tarafından da kullanılan bir oturma ünitesi tasarlandı. Bu bağlamda, oturma ünitesinin, eğrisel formu ve feminen etkisiyle, bina geneliyle kontrast oluşturan bir etkileşim alanı tanımlaması amaçlandı.

KONUM

Istanbul

TARİH

2015

ALAN

250 sqm

MÜŞTERİ

Vigoss Textile

FOTOĞAFÇI

Safak Emrence

TASARIM EKİBİ

Basak Emrence

Safak Emrence

Ece Ilgın Avcı

Cansu Sezer

V Factory

Ihracat Departmanı

bottom of page