top of page

                                                                                                      Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü                                                                                                        olan şirketin ana binasında yer alan mekanda, markanın                                                                                                          casual ayakkabıları sergileniyor. Showroom; sipariş                                                                                                                    dönemlerinde, markanın satış temsilcileri tarafından                                                                                                                bayii temsilcilerine sezon ürünlerinin sunumu amacıyla                                                                                                            kullanılıyor.

       Mekanın kullanım gereklilikleri doğrultusunda oluşturulmak istenen bir 'ana hacim' hissi için, mevcut yapının rasyonel olmayan plan yapısı çok uygun değildi. Binanın ana sirkülasyon-teras bağlantısının bu kattan olması da; kullanım esnasındaki konsantrasyon beklentisini zedeleyecekti. Bu girdiler doğrultusunda, bölücü bir duvarla mekan; toplantı masasını merkezine alan bir ana hacim ile duvarın arkasında bıraktığı sirkülasyon aksı ve ona takılmış daha küçük bir sergileme alanına ayrıldı.

       Markanın, aktif, rahat ve kentli bir yaşam stiline hitap eden casual kategorisi ürünleri; mekanda, günlük hayatlarda yer bulan eylemlere platform oluşturan tanıdık öğelerin bir araya getirilmesine referans oldu. Malzeme kararları, özelleşen ürün grupları için kullanılan sergileme üniteleri tasarımları ve hareketli mobilya seçimleri; bu yaklaşım dahilinde gerçekleşti.

       Markanın casual kategorisinde, her sezon gruplandırma ve adet olarak değişkenlik gösteren farklı alt ürün grupları bulunuyordu. Sipariş dönemlerinde, farklı müşterilere göre değişkenlik arzedebilecek şekilde, satış temsilcilerinin; ürünleri kolay ve esnek bir biçimde gruplandırarak sergileme biçimlerini organize etmelerine olanak sağlayan, modüler ve dinamik bir raf sistemi tasarlandı. Bu sistem, mekanın ana hacmindeki geniş cephesinde, hiç ürün yokken ya da tamamem doluyken bile bir doku oluşturuyordu. Sistem, masif ahşap parçaların; kapalı ve açık olarak durabileceği, duvarın önünde pivot dönebilecek basit bir mekanizmayla iç cepheye monte edilmesi ile oluşturuldu. Ziyaretçiler tarafından seçilen/seçilmeyen ürünlerin ayrıştırılması amacıyla da kullanılabilecek bu sistem; interaktif kullanıma olanak sağlaması açısından kullanıcı-mekan ilişkisini güçlendiriyordu. Bu raf sistemi; ana hacmi çevreleyen bölücü duvar hizasında, yarı geçirgen bir durum oluşturan varyasyonuyla tekrarlandı. Bu varyasyon ile mekan; ahşap parçaların kapalı ve açık konumunlarındaki yoğunluk oranında şeffaflık kazandı.

Skechers

Casual Showroom

KONUM

Istanbul

TARİH

2015

ALAN

85 sqm

MÜŞTERİ

Olka Sport

FOTOĞRAFÇI

Safak Emrence

TASARIM EKİBİ

Basak Emrence

Safak Emrence

Ece Ilgın Avcı

Pınar Sünbül

Cansu Sezer

bottom of page