top of page

                                                                                                       Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü                                                                                                         olan şirketin ana binasında yer alan mekanda, markanın                                                                                                           çocuk ve bebek ayakkabıları sergileniyor.                                                                                                                                         Showroom; sipariş dönemlerinde, markanın satış                                                                                                                       temsilcileri tarafından bayii temsilcilerine sezon                                                                                                                           ürünlerinin sunumu amacıyla kullanılıyor.

       Mekan kullanıcıları çocuklar olmasa da, yetişkinlerin belleklerindeki çocukluk algısına dair imgeleri işaret eden bir yaklaşım, ana konsepti ortaya çıkarttı. Basit geometrik biçimler, lunapark, şekerlemeler, dönme dolap, neşeli ve renkli oyun alanları gibi çağrışımların mekanda hissedilmesi amacıyla, basit birleşim detayları, eğrisel formlar, tekerlekler, hareketi sembolize eden hafif birimler gibi öğeler mekanda bir araya geldi.

       Projenin en önemli arayışlarından biri, mekanda yaratılmak istenen heyecanlı, renkli ve çocuksu his ile mekanda sergilenecek olan geniş bir renk, desen ve doku skalasına sahip çocuk ayakkabıları arasındaki denge oldu. Salt mekanın, ürünlerin önüne geçmeden kendini var edebilip, aynı zamanda ürünlerle bütünleşebilmesi amaçlandı.

       Markanın, birbirinden ayrışması gereken ve her sezon adet anlamında farklılaşabilen alt ürün grupları bulunuyordu. Bu sebeple sergileme üniteleri, çeşitli gruplandırmalara ve esnekliğe uyum sağlayabilecek biçimde, farklı modüller olarak kurgulandı.

       Eğrisel formlu bir tünele referans veren beyaz poliüretan bitişli çeperlere monte edilerek taşıyıcı olarak kullanılan boyalı havalandırma kanalına; demir, pleksi ve ahşap malzemelerden oluşan sergileme modülleri, basit detaylarla asıldı. Mekanda sergilenen kız ve erkek çocuk ayakkabılarının birbirinden ayrışması talebi, modül askı aparatlarındaki renk farklılığıyla sağlandı. Erkek çocuk bölümünde, markanın özelleşen macera temalı ürünlerinin sergilenebileceği, tırmanış deneyimi ve küresel yeryüzü parçasını imleyen bir raf sistemi konumlandırıldı. Mekan, ana bina sirkülasyonundan, farklı bir çocuk dünyasını çerçeveleyen bir vitrin yaklaşımıyla ayrıştırıldı.

KONUM

Istanbul

TARİH

2015

ALAN

55 sqm

MÜŞTERİ

Olka Sport

FOTOĞRAFÇI

Safak Emrence

TASARIM EKİBİ

Basak Emrence

Safak Emrence

Ece Ilgın Avcı

Pınar Sünbül

Cansu Sezer

Skechers

Kids Showroom

bottom of page